>Yazıcılarda ağ bağlantısı
Ağ geçidinin iki IP adresi var. Birincisi, İSS'niz (internet servis sağlayıcısı) tarafından atanan harici (External) bir IP adresidir ve diğeri yalnızca ağınızda erişilebilen dahili (Internal) bir IP adresi. Bu dahili IP adresine varsayılan ağ geçidi IP adresi (GW) adı da verilir. Yerel ağınızdaki tüm bilgisayarların, İnternet'e erişmek için varsayılan ağ geçidi IP adresini bilmeleri gerekir.
Yazıcıların statik IP adresleri olmalıdır.DCHP sunucusu tarafından atanmış IP adresleri Dinamik IP adresleridir.. Dinamik IP adresleri değişebilir. Örneğin bir yazıcı kapatıldığında dinamik IP adresini kaybeder. DHCP sunucusu geri döndüğünde ona başka bir IP adresi atar. Yazıcınızın dinamik bir IP adresi varsa ve adresi değişmişse, yazdıramazsınız. Bilgisayarınız eski IP adresine yazdırılacak şekilde yapılandırılmıştır ve yazıcıyı artık göremiyecektir. Bu nedenle, yazıcıların statik IP adresleri olmalıdır.

Statik IP girişi için yazıcı kontrol panelinden vaya üretici destek sayfasından indirebilen Network Printer Wizard gibi programları kullanabilirsiniz.

IP'de ve alt ağ maskesinin yazıcıda doğru yapılandırıldığını doğrulamak için bir yapılandırma sayfası yazdırın. Ağınızın ağ girişinde etkin olduğundan ve ağ kablosunun iyi olduğundan emin olun. Yazıcıyla iletişim kurup yapamayacağınızı test etmek için yazıcının IP adresine ping işlemi yapın. Yazıcıya ping göndermek için, bir komut penceresi açarsınız.
(Windows - çalıştır - Ping yazın ve ardından verdiğiniz IP adresini yazıp enter tuşuna basın. İletişiminiz varsa aşağıda gösterildiği gibi bir yanıt alırsınız.
Yanıt alamazsanız :
Bilgisayarınızda bir yazılım güvenlik duvarı kurulu ise, bunu kapatmayı ve ardından ping işlemini deneyebilirsiniz.
Bazı güvenlik yazılımı pingleri ve ağınıza erişmek için özellikle izin vermediğiniz her şeyi engeller.

Daha sonra yazıcı ekle kısmından ağ yazıcısını seçin IP adresini belirtin ve üretici sitesinden indireceğiniz sürücüyü kurun.
Şunu unutmayın ağdaki tüm bilgisayarlara sürücüyü kurmanız gerekir.

Daha kolay bir yöntem, sürücüleri bir sunucuya bir kez kurmak ve yazıcıyı sunucudan paylaşmak olacaktır. Elbette sunucunun yazıcıya erişebilmeniz için açık kalması gerekir.
Printer servis
Yazıcı hataları ve çözümleri
Güncel  01 / 04 / 2021
printerservis facebook
Marka ve Logolar sahiplerine aittir sadece bilgilendirme için kullanılmıştır.
Web sitemizde olası en iyi deneyimi size sağlamak için tanımlama bilgileri kullanıyoruz.
printerservis.net , internet sitesi veya e-mail içeriğinde oluşabilecek tipografi ve yayın hatalarından sorumlu değildir.


Copyright © 2017 by "printerservis"  ·  All Rights reserved  ·  E-Mail: info@printerservis.net