>Poor print
Ghost print
Genelde Fuser onarımı sonrasında ortaya çıkan ve en sık karşılaşılan iki sorundan bahsetmek istiyoruz.

Ghost print : Hayalet baskı olarak tarif edilen ve baskının gölge şeklinde aşağıya doğru tekrarlanması hatasıdır.(Resim1-2)
Fuser film ve pressure roller değişiminden sonra sık karşılaşılan bir hatadır.Fuser filmin bir ucunda (bazı filmlerde iki ucunda) topraklama halkası bulunur. (Resim 3) Bu halka press roller üzerindeki iletken kauçuk dişlisine veya topraklama fırçasına iyi temas etmelidir.(Resim 4)
Bazı yan sanayi pres merdanelerindeki kauçuk dişlinin iletken olmadığı görülmüştür.(Resim 4B)

Bu hatanın drum bıçağı yada toner şarj voltajı ile bağlantılı olabileceği de gözardı edilmemelidir.Şarj ve Drum kaynaklı yaygın hayalet baskı, geliştirici açlığı olarak bilinen bir geliştirici koşulundan kaynaklanır. Geliştiricinin yeterince yeni toner almak ve yeterince şarj etmek için yeterli zamana sahip olmadığı ilk resmi basmak için çok fazla toner gerektiğinde geliştirici açlığı ortaya çıkar. Geliştirici açlığı hafif hayalet baskılar üretir.Ortam nemi,baskı yoğunluğu ve çözünürlük ayarları kontrol edilmeli gerekirse başka bir toner kartuşu ile baskı test edilmelidir.
- 1 -
- 2 -
- 3 -
- 4 -
Poor print : Kaynaşma sorunu (Toner tozunun kağıt üzerine yapışmaması. Resim 5)
Değiştirilen fuser filmin uygunluğunu kontrol edin.Eski film çıkarıldıktan sonra seramik ısıtıcı üzerindeki eski yağ kalıntıları iyice temizlenmeli ve yeniden yağlanmalıdır.Burada uygulanan silikon gresin (Resim 7) miktarı çok önemlidir.220-250 mm uzunluğunda (A4 kullanan) ısıtıcılar için yaklaşık 0,5 g yağ kullanın. 320-340 mm uzunluğundaki (A3 kullanan) ısıtıcılar için yaklaşık 0,7 g kullanın. Çok az yağ, filmin düzgün bir şekilde dönmemesine ve bu nedenle kağıt sıkışmasına neden olabilir, öte yandan çok fazla yağ kaynaşma sorunlarına neden olur ve tozun kağıda tamamen yapışmasına engel olur. Bu yüzden fuser filmin uygunluğu,ısıtıcının doğru temizlenmesi ve uygulanan yağın miktarı çok önemlidir.

Uygun film ve doğru yağ uygulanmasına rağmen hata devam ediyorsa seramik ısıtıcı,termostat,termistör ve gevşek bağlantılar ile pressure roller bushingleri (kol yatakları - Resim 6) kontrol edilmelidir.
Ayrıca uygun kağıt seçimi ve baskı özelliklerinden kağıt ayarlarının kontrol edilmesi faydalıdır.
- 5 -
- 6 -
- 7 -
- 4B -
Printer servis
Yazıcı hataları ve çözümleri
Güncel  01 / 04 / 2021
printerservis facebook
Marka ve Logolar sahiplerine aittir sadece bilgilendirme için kullanılmıştır.
Web sitemizde olası en iyi deneyimi size sağlamak için tanımlama bilgileri kullanıyoruz.
printerservis.net , internet sitesi veya e-mail içeriğinde oluşabilecek tipografi ve yayın hatalarından sorumlu değildir.


Copyright © 2017 by "printerservis"  ·  All Rights reserved  ·  E-Mail: info@printerservis.net